8 علامت که نشان می دهد در رابطه دچار خستگی عاطفی شدید!

خط سلامت:یک خط باریک بین یک رابطه چالش برانگیز و رابطه ای که شما را از نظر عاطفی تخلیه می کند وجود دارد.

8 علامت که نشان می دهد در رابطه دچار خستگی عاطفی شدید!

 در روانشناسی، خستگی عاطفی چیزی فراتر از احساس خستگی است. این حالتی است که در نتیجه استرس انباشته شده از زندگی شخصی یا کاری یا ترکیبی از هر دو احساس خستگی عاطفی دارید.

به گزارش خط سلامت بودن در یک رابطه باید شادی و آرامش را به همراه داشته باشد نه خستگی و استرس مداوم. با این حال، گاهی اوقات تشخیص علائمی که نشان می دهد رابطه شما بیشتر از آنچه که نشان می دهد، از شما انرژی می گیرد، دشوار است.

به گفته روانشناسی، در اینجا ۸ نشانه وجود دارد که نشان می دهد دچار خستگی عاطفی شده اید. چه زمانی عشق تبدیل به بار اضافی میشود؟

۱.مدام احساس خستگی می کنید

فرسودگی عاطفی فقط به معنای خستگی فیزیکی نیست. این یک احساس عمیق است که از نظر عاطفی تحلیل رفته و فرسوده شده اید.

در هر رابطه ای، فراز و نشیب ها جزئی از سفر هستند. اما اگر مدام احساس خستگی می کنید، نشانه آن است که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

طبق روانشناسی، یکی از نشانه های کلیدی خستگی عاطفی، حالت خستگی مداوم است که به نظر نمی رسد استراحت آن را برطرف کند. یک خواب خوب شبانه یا یک تعطیلات آخر هفته آرام به طور کلی باعث می شود شما احساس شارژ شدن کنید. اما اگر در رابطه ای هستید که از نظر عاطفی خسته کننده است، ممکن است متوجه شوید که به نظر می رسد هیچ مقدار استراحت کمکی نمی کند.

شما خسته از خواب بیدار می شوید، روز خود را خسته می گذرانید و حتی خسته تر به رختخواب می روید. مثل این است که باتری احساسی شما دائماً کم است، بدون فرصت یا توانایی شارژ مجدد.

به یاد داشته باشید، روابط باید بیش از آنکه شما را تخلیه کنند، به شما انرژی  دهند. اگر برعکس است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که نگاه دقیق‌تری به چرایی این اتفاق بیاندازیم.

۲.مشاجرات کوچک به سرعت تشدید می شوند

در روابط سالم، تعارضات حتماً اتفاق می افتد. اما نحوه برخورد با آنهاست که تفاوت را ایجاد می کند. تنش دائمی بر سلامت عاطفی افراد تأثیر میگذارد.روانشناسی نشان می دهد که اگر اختلافات جزئی اغلب به درگیری های بزرگ در رابطه شما تبدیل می شود، می تواند نشانه ای از خستگی عاطفی باشد. بنابراین اگر در موقعیت مشابهی قرار گرفتید که در آن مسائل کوچک بدون تبدیل شدن به یک دعوای تمام عیار قابل بحث نیستند، ممکن است نشانه ای از این باشد که رابطه شما از نظر احساسی خسته کننده است.

۳. به عزت نفس شما ضربه می زند

در یک رابطه، هر دو طرف باید از یکدیگر حمایت کنند. اما در یک رابطه عاطفی خسته کننده، ممکن است متوجه شوید که عزت نفستان در حال تحلیل رفتن است.

ممکن است به ارزش خود شک کنید، تصمیمات خود را زیر سوال ببرید و به طور کلی احساس اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. بدتر از آن این است که این حالت دائمی شک و تردید به خود می تواند منجر به مسائل روانشناختی دیگری مانند اضطراب و افسردگی شود.

افرادی که در روابط پر تنش و پر فراز و نشیب هستند، اغلب از عزت نفس پایین رنج می برند. این نه تنها بر احساس ارزشمندی شخصی آنها بلکه بر عملکرد حرفه ای و تعاملات اجتماعی آنها تأثیر می گذارد.بنابراین اگر متوجه شدید که اعتماد به نفس شما رو به کاهش است و عزت نفس شما در پایین ترین حد خود قرار دارد، می تواند نشانه ای از این باشد که رابطه شما از نظر عاطفی شما را تخلیه می کند.

۴.علاقه خود را به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردید از دست می دهید

هرکسی علایقی دارد که باعث شادی آنها می شود. اما در یک رابطه عاطفی خسته کننده، ممکن است اشتیاق خود را برای این فعالیت ها کاهش دهید.این به این معنا نیست که شما  علاقه خود را نسبت به سرگرمی هایتان از دست داده اید. درعوض، عوارض عاطفی رابطه‌تان ممکن است انرژی یا تمایل کمی برای دنبال کردن چیزهایی که زمانی دوست داشتید در شما باقی بگذارد.

طبق روانشناسی، این از دست دادن علاقه اغلب یک علامت هشدار دهنده از خستگی عاطفی است. گویی استرس رابطه شما ابری خاکستری بر هر چیز دیگری در زندگی شما می اندازد.بنابراین اگر برای شما سخت است که برای فعالیت‌هایی که زمانی برایتان شادی داشته‌اند، اشتیاق پیدا کنید، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که رابطه‌تان آسیب‌های عاطفی به شما وارد می‌کند.

۵.حتی وقتی با هم هستید احساس تنهایی می کنید

نوع خاصی از تنهایی وجود دارد که تنها زمانی می توان آن را احساس کرد که در اتاقی با کسی که دوستش دارید باشید، با این حال کاملا احساس تنهایی می کنید.خستگی عاطفی اغلب می تواند منجر به احساس انزوا شود. شما می توانید درست در کنار شریک زندگی خود بنشینید، اما ارتباط عاطفی از دست رفته احساس می شود. انگار یک دیوار نامرئی بین شما دو نفر وجود دارد و هر چقدر هم که تلاش کنید، به نظر نمی رسد که بتوانید آن را خراب کنید.این در مورد نزدیکی فیزیکی نیست، بلکه در مورد فاصله عاطفی است. و زمانی که این ارتباط محو شود، می تواند احساس تنهایی فوق العاده ای در شما ایجاد کند.

این تنهایی در یک رابطه می تواند نشانه واضحی از خستگی عاطفی باشد. این یک موقعیت دردناک است که در آن شخصی که قبلاً آرامش و شادی شما بود، اکنون احساس می کند غریبه است.

۶. مدام در حالت تدافعی هستید

طبیعی است که در یک رابطه اختلاف نظر داشته باشید، اما وقتی متوجه می‌شوید که دائماً مورد حمله قرار می‌گیرید و حالت تدافعی می‌گیرید، می‌تواند از نظر احساسی خسته‌کننده باشد. به جای اینکه احساس امنیت کنید و همدیگر را درک کنید، همیشه در حال  انتقاد یا بحث بعدی هستید.این حالت تدافعی ثابت می تواند تخلیه کننده باشد. مثل این است که در حالت هوشیاری بالا زندگی می کنید و همیشه آماده دفاع از خود هستید. این استرس بر سلامت عاطفی شما تأثیر می گذارد و می تواند احساس فرسودگی در شما ایجاد کند.

بنابراین اگر خود را دائماً آماده دفاع از اعمال یا گفتار خود می بینید، ممکن است نشانه آن باشد که رابطه شما از نظر عاطفی در حال تحلیل رفتن است. یک رابطه سالم نباید مانند میدان جنگ باشد. باید پناهگاه امن شما باشد.

۷.سلامت جسمانی شما رو به وخامت است

باور کنید یا نه، سلامت عاطفی شما می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسمانی شما داشته باشد.در یک رابطه عاطفی خسته کننده، استرس و اضطراب مداوم می تواند در علائم فیزیکی مختلف ظاهر شود. ممکن است سردردهای مکرر، مشکلات معده یا حتی دردهای غیر قابل توضیح را تجربه کنید.

علاوه بر این، استرس مزمن همچنین می تواند منجر به مشکلات جدی تری برای سلامتی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و چاقی شود.بنابراین اگر متوجه کاهش سلامت جسمانی خود همراه با خستگی عاطفی شدید، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که رابطه شما از نظر جسمی و همچنین عاطفی به شما آسیب وارد می‌کند. بسیار مهم است که به این هشدارهایی که بدن به شما می دهد گوش دهید و برای رفع علت اصلی آن اقداماتی انجام دهید.

۸.در حال از دست دادن خود هستید

مهم ترین نشانه یک رابطه عاطفی خسته کننده زمانی است که شما شروع به از دست دادن دید واقعی خود می کنید. هویت، ارزش ها، خواسته ها و رویاهای شما - به نظر می رسد همه چیز در پس زمینه محو می شود.یک رابطه باید بخشی از زندگی شما باشد، نه تمام وجود شما. اما اگر متوجه شدید که دائماً نیازها و خواسته‌های خود را به خاطر رابطه به خطر می‌اندازید، نشانه واضحی است که از نظر احساسی شما را تخلیه می‌کند.شما شروع به زندگی برای رابطه می کنید به جای اینکه این رابطه مکمل زندگی شما باشد. این احساس به آرامی ناپدید شدن است، درگیر شدن در رابطه تا زمانی که دیگر نتوانید خودتان را بشناسید.

این از دست دادن خود می تواند عمیقاً ناراحت کننده و از نظر احساسی خسته کننده باشد. همیشه به یاد داشته باشید که شما اول یک فرد منحصر بفرد و مجزا هستید و در مرحله بعد یک شریک. برای دوست داشتن دیگری هرگز نباید خود را از دست دهید.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان