طرحواره شکست چه افرادی را درگیر کرده است؟

خط سلامت: طرحواره شکست یکی از 18 طرحواره ناسازگار اولیه (EMS) است. در صورتی که پدر و مادر دروران کودکی نسب به نیاز خودمختاری کودک خود، بی توجه باشند احتمال ایجاد این طرحواره در کودک افزایش پیدا می کند.

طرحواره شکست چه افرادی را درگیر کرده است؟

طرحواره ها در حقیقت، مجموعه ای از خاطرات، باور ها، تصاویر ذهنی و احساسات را در بر می گیرند که در نتیجه تجارب زندگی شکل می گیرند. تجارب ناخوشایند دوران کودکی، منجر به ایجاد طرحواره شکست می شود.

به گزارش خط سلامت برخی از رویدادهای منفی که احتمال شکل گیری طرحواره شکست را افزایش می دهد، عبارتند از: مورد تمسخر قرار گرفتن در دوران کودکی، دریافت انتقاد مداوم از طرف پدر و مادر، انتظارات بیش از حد بالای پدر و مادر از کودک و عدم حمایت کافی از پدر و مادر.

چه چیزی باعث طرحواره شکست می شود؟

قرار گرفتن در معرض قلدری های مکرر در مدرسه و حساس شرم. این بازخوردهای منفی مستمر معمولاً منجر به درونی کردن پیام "من یک شکست خورده هستم" توسط کودک می شود. به یاد داشته باشید طرحواره ها اغلب در سطح ناهوشیار شکل می گیرند و افراد معمولا از وجود آن ها آگاهی ندارند.

نشانه های طرحواره شکست

برخی از رایج ترین علائم طرحواره شکست عبارتند از:

احساس ناتوانی در دستیابی به موفقیت 

احساس حقارت شدید هنگام مقایسه خود با دیگران

عدم عزت نفس یا احساس بی لیاقت بودن

به تعویق انداختن انجام یک کار مهم

عدم اعتماد به نفس 

طرحواره شکست در دوران کودکی

کودکان دارای طرحواره شکست ممکن است به سرعت از انجام یک کار دست بکشند، از فعالیتی که خود را در آن بد می دانند اجتناب کنند، یا وقتی کاری اشتباه انجام می دهند ناامید یا ناراحت شوند. 

علاوه بر این، کودکان ممکن است با به تعویق انداختن زمانی که برای شروع یک کار ناآشنا لازم است یا نشان دادن اضطراب یا علائم فیزیکی در مواجهه با یک فعالیت جدید، طرحواره شکست را نشان دهند.

طرحواره شکست در بزرگسالان

بزرگسالان دارای طرح شکست، در حالی که پیشرفت تقریبا خوبی در یک کار دارند از انجام آن کار دست می کشند؛ بنابراین ممکن است یک کار را تا حدی کامل کنند اما زمانی که خیلی چالش برانگیز می شود آن را ترک می کنند.

بزرگسالان دارای طرحواره شکست، اغلب احساس حماقت و ناتوانی می کنند. آنها همچنین در هنگام دریافت بازخورد از دیگران، نکات مثبت را نادیده می گیرند و بر نکات منفی تمرکز می کنند؛ به همین دلیل معمولا واکنش های شدیدی از خود نشان می دهند.

علاوه بر این، بزرگسالان دارای این طرحواره ممکن است خود را با دیگران مقایسه کنند.

انسان ها چگونه با طرحواره شکست کنار می آیند؟

افراد دارای طرحواره شکست معمولاً از یکی از سه  سبک مقابله ای، یعنی: اجتناب، جبران بیش از حد، یا تسلیم برای کنار آمدن با طرحواره های خود استفاده می کنند.

اجتناب

یکی از راه های ناسالم مقابله با این طرحواره، اجتناب از هر موقعیتی است که به طور بالقوه می تواند منجر به شکست شود. این ممکن است مانند دوری از مسئولیت ها، امتناع از انجام چالش ها یا انجام وظایف خاص به نظر برسد. زمانی که فردی با طرحواره شکست به طور مطلق مجبور است کاری را انجام دهد، احتمالاً برای جلوگیری از شکست این کار را به تعویق می اندازد.

جبران بیش از حد

یکی دیگر از راه های ناسازگار مقابله با طرحواره شکست، عمل کردن بر خلاف باورهای مرتبط با آن است. این ممکن است به نظر برسد که کسی از راه خود برای موفقیت بیش از حد تلاش می کند تا به خود و دیگران ثابت کند که شکست خورده نیستند.

با این حال، انجام این کار ممکن است به معنای تعیین استانداردهای غیرممکن بالا برای خود باشد. این افراد حتی اگر به موفقیت برسند، باز هم احتمالاً ذاتاً احساس می کنند که لیاقت آن را ندارند. قابل درک است که این می تواند بر سلامت روانی افراد تأثیر بگذارد. 

تسلیم شدن

در نهایت، ممکن است فردی از طریق تسلیم شدن با طرحواره شکست، کنار بیاید. این به این معنی است که بپذیرید دیگران بهتر از او هستند و حتی به طور بالقوه طوری رفتار کنید که احساس شکست اش را تقویت کند. بنابراین، فردی که تسلیم این طرح واره می شود، ممکن است یک کار را بصورت ناقص انجام دهد و ناآگاه خود را در موقعیت شکست قرار دهد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان