کمبود این ویتامین با کوچک شدن مغز رابطه دارد!

خط سلامت: ویتامین B۱۲ یک ماده مغذی است که به سلامت خون و سلول‌های عصبی بدن شما کمک می‌کند و در ساخت DNA، ماده ژنتیکی در تمام سلول‌های بدن نقش دارد. ب ۱۲ و محتویات ب کمپلکس همچنین در جلوگیری از کم خونی مگالوبلاستیک، یک بیماری خونی که افراد را خسته و ضعیف می‌کند، موثر است.

کمبود این ویتامین با کوچک شدن مغز رابطه دارد!

ویتامین B12 که آن را با نام کوبالامین نیز می‌شناسند یکی از ویتامین‌های محلول در آب است. ویتامین B12 نیز مانند سایر ویتامین‌ها در بدن ساخته نمی‌شود و نیاز است از راه تغذیه جذب شود. در برخی از افراد ویتامین B12 به میزان بسیار ناچیزی جذب می‌گردد و یا غذاهایی که به طور معمول مصرف می‌کنند؛ فاقد میزان کافی ویتامین بی ۱۲ است.

به گزارش خط سلامت نتایج تحقیقات نشان می‌دهد  ویتامین B۱۲ ممکن است در برابر کوچک شدن مغز با افزایش سن محافظت ایجاد کند.

در این تحقیق، افرادی که سطح ویتامین B۱۲ بالاتری داشتند، ۶ برابر کمتر در معرض کوچک شدن مغز قرار داشتند.

سطح ویتامین B۱۲ را می‌توان از طریق مصرف مکمل یا با خوردن غذاهایی مانند لبنیات، جگر، ماهی قزل آلا و تخم مرغ افزایش داد؛ غلات صبحانه غنی شده نیز حاوی ویتامین B۱۲ هستند.

چه کسانی کمبود ویتامین B۱۲ دارند؟

تقریبا از هر چهار نفر یک نفر ممکن است کمبود ویتامین B۱۲ داشته باشند و افراد با کمبود ویتامین B۱۲ ممکن است شامل گیاه‌خواران، افراد مسن و کسانی باشد که برخی از اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون دارند.

این مطالعه شامل ۱۰۷ فرد مسن بود که اسکن مغز، آزمایش حافظه و سطح خون آنان برای تعیین سطح ویتامین B۱۲ بررسی شد و هیچ یک از افراد این تحقیق کمبود این ویتامین را نداشتند.

محقق ارشد این تحقیق، دکتر آنا وگیاتزوگلو گفت: تصور می‌شود بسیاری از عواملی که بر سلامت مغز تاثیر می‌گذارند خارج از کنترل ما هستند، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که صرفا تنظیم رژیم غذایی برای مصرف بیشتر ویتامین B۱۲ از طریق خوردن گوشت، ماهی، غلات غنی شده یا شیر ممکن است چیزی باشد که به راحتی می‌توانیم آن را تنظیم کنیم تا از کوچک شدن مغز جلوگیری کنیم و شاید این ویتامین حافظه ما را نجات دهد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B۱۲ یک مشکل بهداشت عمومی به ویژه در میان سالمندان است، بنابراین مصرف بیشتر ویتامین B۱۲ می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

بدون انجام یک کارآزمایی بالینی، ما اذعان می‌کنیم که هنوز مشخص نیست که آیا مکمل B۱۲ واقعا در افراد مسن در معرض خطر کوچک شدن مغز تفاوت ایجاد خواهد کرد یا خیر.

ویتامین B۱۲ در تولید گلبول‌های قرمز نقش دارد. کمبود آن که در افراد بالای ۶۰ سال شایع‌تر است و می‌تواند باعث کم خونی شود که کم خونی ناشی از گلبول‌های قرمز خون است.

دکتر وگیاتزوگلو افزود: نتایج تحقیقات قبلی روی این ویتامین نتایج متفاوتی به همراه داشت و تحقیقات کمی به‌طور خاص با اسکن مغز در جمعیت‌های مسن انجام شده است. ما سطوح ویتامین B۱۲ را به روشی منحصر به فرد و دقیق‌تر با بررسی دو نشانگر مشخص آن در خون آزمایش کردیم. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان