علل خستگی زیاد بعد از کار

خط سلامت: کار در روز یا حتی بیشتر باعث می شود احساس بی‌انرژی‌ بودن یا خستگی محض کنید.

علل خستگی زیاد بعد از کار

مسئولیت‌ های کاری شاید انرژی شما را تخلیه کند و دیگر انرژی‌ برای فرزندان یا لذت‌ بردن از اوقات فراغت باقی نگذارد.

به گزارش خط سلامت دلایل زیادی برای احساس خستگی بعد از کار وجود دارد که به آن می پردازیم.

نشانه‌های خستگی بعد از کار زیاد 

گاهی اوقات پس از روزی طولانی، بیش از آنچه باید، خسته‌اید. شاید با انرژی کمی به خانه برسید و نتوانید کاری جز سفارش غذا از بیرون و استراحت جلوی تلویزیون تا زمان خواب انجام دهید. البته اینکه بعد از کار بیش از اندازه خسته‌اید نشانه‌های دیگری هم دارد:

کنترل احساسات در پایان روز برای تان مشکل است.

متمرکز نگه داشتن نگاه تان دشوار است.

تمرکزکردن در بعدازظهر و عصر برای تان مشکل است.

حتی گرفتن تصمیمات ساده برای تان سخت است.

بدون فکرکردن دست به عمل می‌زنید.

احساس فراموشی می‌کنید.

همیشه احساس گرسنگی می‌کنید.

علائم جسمانی مانند ناراحتی معده، خشکی پوست یا بیمارشدن مکرر دارید.

احساس گیجی و استرس بی‌دلیل دارید.

مشکلات خواب دارید.

دلایل خستگی بیش از حد بعد از کار

عوامل زیادی ممکن است انرژی شما را از بین ببرند از جمله میزان و کیفیت خواب شبانه، سلامت کلی شما و نوع و طبیعت کارتان. اگر در تلاشید تا در پایان روز کاری پرانرژی بمانید، بررسی کنید آیا بعضی از عواملی که در ادامه نوشته‌ایم باعث کاهش نشاط و سرزندگی شما می‌شوند یا خیر.

بیدار ماندن تا دیر وقت

خستگی بعد از ظهر و عصر شما ممکن است باعث بیدارماندن شما تا دیروقت شده باشد. گاهی مردم تا دیر وقت بیدارماندن را راهی برای داشتن وقت آزاد می‌دانند، چرا که در طول روزِ کاری هیچ زمان آزادی ندارند. به این پدیده «طفره‌ رفتن از خواب» یا «انتقام‌جویی به‌تعویق‌ انداختن زمان خواب» می‌گویند.

 افسردگی یا اضطراب

یکی از عوارض احتمالی افسردگی مشکلات خواب است. اگر افسرده‌اید، احتمالا هر شب مشکل خوابیدن یا خواب‌ ماندن دارید که این مسئله منجر به خواب‌ آلودگی در طول روز می‌شود.

خستگی و از دست‌ دادن انرژی از علائم متداول افسردگی‌اند که باعث لذت‌ نبردن از فعالیت‌ هایی می‌شوند که از انجام آنها پس از کار لذت می‌بردید.

اضطراب ممکن است خواب را مختل کند و طبق تحقیقات، خواب بی‌کیفیت باعث افزایش اضطراب می‌شود. این دور باطل سبب می‌شود نتوانید به میزان کافی استراحت کنید و روز بعد احساس خستگی کنید. همچنین اضطراب بیش از حد بیش از یک روز نیز سبب تخلیه انرژی و ایجاد احساس خستگی یا فرسودگی در شما می‌شود.

تعاملات اجتماعی مداوم

تعامل با دیگران و حضور در اجتماع در تمام طول روز شاید برای شما خسته‌کننده باشد، به‌ خصوص اگر مایل به درون‌گرایی باشید. در حالی که افراد برون‌گرا از تعاملات اجتماعی انرژی می‌گیرند، افراد درون‌گرا به‌ سرعت خسته می‌شوند و انرژی‌ شان را از دست می‌دهند.

 استرس محل کار

استرس در محل کار هم ممکن است انرژی شما را بگیرد تا بعد از کار به قدری احساس خستگی کنید که فقط بتوانید صفحه گوشی‌تان را بالا و پایین کنید و تلویزیون ببینید. در طولانی‌ مدت، این استرس حتی ممکن است به سلامت جسمی و ذهنی شما آسیب بزند.

نبود تعادل بین کار و زندگی

اگر به نظر برسد که شما همیشه کارهای تان را با خود به خانه می‌آورید، ممکن است نشانه تعادل‌نداشتن زندگی کاری و زندگی شخصی شما باشد.

تمام مواقعی را در نظر بگیرید که در ساعات غیرکاری به کار فکر می‌کنید، از همکاران نفرت‌ انگیزتان شکایت می‌کنید یا وقتی در خانه هستید بابت کاری نگرانید که باید در محل کار انجام دهید یا تمام اوقاتی که پروژه‌های تان را با خود به خانه آورده‌اید و از زمان‌های شخصی خودتان برای تمام‌ کردن آنها استفاده کرده‌اید.

حرف‌ زدن درباره کار بعد از کار متداول است، اما بر اساس شواهد، نحوه صحبت‌کردن درباره آن هم بر روحیه شما و هم بر مرزهای بین کار و خانه اثر می‌گذارد.

مکالمات منفی درباره کار باعث حالات روحی ضعیف و بدخلقی در زمان خواب و صبح روز بعد می‌شود که احساس خستگی و فرسودگی را در روز بعد افزایش می‌دهد. این نشخوارهای ذهنی بر توانایی شما برای حفظ انرژی‌ تان در مدتی که از کار دورید، اثر می‌گذارد.

 نیازهای جسمی یا ذهنی زیاد کار

کارهایی که چالش‌ های فیزیکی یا ذهنی دارند، ممکن است در پایان روز باعث بروز احساس فرسودگی در شما شوند. فرسودگی محض ناشی از مسئولیت‌های شغل تان، یکی از دلایلی است که در پایان روز این‌قدر احساس خستگی می‌کنید.

کسالت

شغلی راکد و بی‌هیجان که چالش‌های کمی دارد هم ممکن است باعث ایجاد احساس فرسودگی شود. ممکن است در پایان روز با احساس بی‌انگیزگی، بی‌ثمری و کم‌ ارزش‌ بودن از محل کار دور شوید که شاید به بعد از ظهرها، عصرها و آخر هفته‌های غیرکاری شما هم سرایت کند.

خود مراقبتی ناکافی

وقتی از نظر جسمی و روحی به خود اهمیت نمی‌دهید، احتمال اینکه در پایان روز احساس خستگی کنید بیشتر می‌شود. خودمراقبتی در زمانی که احساس خستگی می‌کنید شاید چالش‌ بر انگیز به نظر برسد، اما انجام کارهایی مانند ورزش منظم و خوردن غذاهای سالم سبب بهبود انرژی شما می‌شود.

بر اساس تحقیقات بی‌تحرکی ممکن است داشتن خواب با کیفیت شبانه را دشوارتر کند.

 استراحت‌ نکردن

تمرکز بیش از حد روی فعالیت‌های مربوط به کار به‌ سرعت انرژی‌تان را تخلیه می‌کند. اگر در کارتان وقفه و استراحتی نداشته باشید یا از زمان استراحت خود هوشمندانه استفاده نکنید، ممکن است بعد از پایان کار با احساس خستگی مواجه شوید.

مصرف کافئین و شکر بیش از حد

زمانی که خسته‌اید، وسوسه‌انگیز است که سراغ تنقلات حاوی کافئین یا قند زیاد بروید تا به شما برای گذراندن روز کمک کند. متأسفانه این کار اغلب مواقع نتیجه عکس دارد و پس از از بین‌ رفتن اثر این آن، بیشتر احساس خستگی می‌کنید.

چگونه با خستگی بعد از کار کنار بیاییم؟

با انجام اقداماتی می‌توانید انرژی‌ خود را حفظ کنید و جلوی احساس خستگی بیش از حد بعد از کار را بگیرید.

 بیرون از محل کار به امور کاری فکر نکنید

اگر حتی زمانی که در خانه‌اید مستعد نگرانی بابت کارید، به دنبال راه‌هایی برای ایجاد مرز بین زندگی کاری و زندگی شخصی باشید. به خود یادآوری کنید فردایی هم وجود دارد.

 مراسم شخصی روزانه داشته باشید

مراسم بعد از کار راهی عالی برای ایجاد آرامش و مرز بین شغل و بقیه روز شما است. این کار ممکن است به‌ سادگی استراحت‌کردن و نوشیدن یک فنجان چای، پیاده‌ روی یا گپ‌ زدن تلفنی با یکی از عزیزان شما باشد.

حتما خانه خود را محیطی دلپذیر و آرام کنید، چرا که این کار نیز اقدام مهمی برای کاهش استرسی است که احتمال دارد باعث بروز احساس خستگی شود. بر اساس یکی از پژوهش‌ها، افرادی که خانه‌های خود را آرامش‌بخش توصیف می‌کنند، کورتیزول کمتر و به‌ تبع علائم افسردگی کمتری دارند.

 ذهن‌ آگاهی را تمرین کنید

ذهن‌ آگاهی تمرینی شامل تمرکز کامل بر لحظه حال بدون قضاوت است. این کار روشی مفید برای رها کردن استرس و آگاهی بیشتر به احساس خود در لحظه حال است.

کاری را انجام دهید که دوست دارید

پاداش دادن به خود با چیزی که دوستش دارید، راهی عالی برای حرکت رو به جلو و غلبه بر احساس خستگی است. اگر بعد از کار فعالیتی دلخواه برای انجام‌دادن داشته باشید، ممکن است بتوانید در پایان روز انگیزه و انرژی خود را حفظ کنید.

به‌ اندازه کافی بخوابید

اینکه هر شب به‌اندازه نیازتان استراحت کنید، ضروری است. اگر مشکل خواب دارید، مواردی را را بررسی کنید که ممکن است مانع استراحت شما شوند.

اتاق‌خواب شما مکانی آرامش‌بخش و مناسب برای خواب است؟ آیا هر روز سر ساعت مشخصی می‌خوابید و از خواب بیدار می‌شوید؟ آیا از مصرف کافئین و الکل عصرانه اجتناب می‌کنید؟

از تقویت‌کننده‌های سریع انرژی کمک بگیرید

ورزش صبحگاهی انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند در تمام طول روز پرانرژی بمانید.

برای بعدازظهر میان‌وعده مناسبی انتخاب کنید مانند مقداری سبزیجات، مقداری آجیل مخلوط یا یک تکه پنیر و مقداری میوه. خوردن چنین میان‌وعده‌ای از افزایش قند در آینده که منجر به خستگی و احساس استرس می‌شود، جلوگیری کند.

در حالی که کاری کوچک را در خانه انجام می‌دهید، آهنگی انرژی‌بخش گوش کنید.

چند دقیقه را به انجام حرکات کششی اختصاص دهید تا خون در بدنتان بهتر جریان یابد و به کاهش تنش عضلانی کمک کند.

با قدم‌زدن در اطراف محله کمی هوای تازه تنفس کنید.

چه زمانی درخواست کمک کنیم؟

اگر در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کرده‌اید اما همچنان با خستگی مفرط بعد از کار دست‌وپنجه نرم می‌کنید، وقت آن رسیده است که با متخصص صحبت کنید. علائم خود را با درمانگر در میان بگذارید. علاوه بر صحبت درباره سبک زندگی که ممکن است بر انرژی شما اثر بگذارد، شاید پزشک معاینه فیزیکی و آزمایش‌هایی انجام دهد تا عوامل جسمانی احساس خستگی را نیز برطرف‌ کند.

برخی از شرایطی که منجر به خستگی می شود

بی‌خوابی؛

آپنه خواب؛

داروهای خاص؛

بیماری‌ها یا عفونت‌ها (مانند اچ‌آی‌وی و سرطان)؛

سندرم خستگی مزمن؛

کمبود ویتامین‌های خاص؛

کم‌خونی؛

افسردگی؛

اضطراب.برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: چطور

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان