چه رفتارهایی خودتنبیهی است؟

خط سلامت: تنبیه کردن خود فقط به معنا خودزنی یا داشتن طرح و برنامه مشخص برای پایان دادن به زندگی نیست. برخی از افراد در تک تک لحظات زندگی، با تصمیماتی که می گیرند در حال تنبیه کردن خود هستند!

چه رفتارهایی خودتنبیهی است؟

وقتی صحبت از تنبیه کردن خود پیش می آید، شاید اولین چیزی که به ذهن شما برسد تصویری از فردی باشد که جلوی آیینه به خود مشت می زند یا دهانش را بسته و آنقدر غذا نمی خورد تا کاملا لاغر شود. با این حال پژوهش ها نشان داده است تنبیه کردن خود مکانیسم پیچیده ای دارد که گاهی در رایج ترین عادت ها و الگوهای رفتاری یک فرد به چشم می خورد.

به گزارش خط سلامت خودزنی و ژست های خودکشی اگرچه از شناخته شده ترین رفتارهای منفی علیه خود محسوب می شوند، ولی مکانیسم تنبیه خود پیچیده تر از حرف هاست. برای مثال شاید فکرش را نکنید که فردی که سال ها در یک رابطه یک طرفه و فاقد صمیمت واقعی مانده، در سطح ناهوشیا در حال تنبیه کردن خود است!

چگونه بدون خودزنی؛ خود را تنبیه می کنیم؟

در ادامه نمونه هایی از تنبیه خود را معرفی می کنیم:

زمانی که یک رابطه سمی را تمام نمی کنید

زمانی که نمی توانید یک رابطه سمی را تمام نمی کنید یا پس از اتمام آن دائم نشخوار فکری می کنید و می گویید:

اگر این کار را متفاوت انجام می‌دادم، رابطه درست پیش می رفت.

فکر  می کنید مشکلی در شما وجود دارد و خود را سرزنش می کنید.

تصحیح این داستان های شکست در مورد چیزهایی که شکست نیستند، بسیار مهم است و دوباره به ارزش ها و باورها بازمی گردد. در واقع چه چیزی برای شما مهم است؟ من دنبال چه هستم؟

چگونه دست از تنبیه خود برداریم؟

برای عبور از تجارب ناخوشایندی که باعث شده خود را تنبیه کنید، هدفی برای خود پیدا کنید. بسیاری از افراد بر این باورند که سزاوار اتفاقاتی هستند که برای شان می افتد و به آن ها آسیب می رساند. این طرز فکر، نقطه شروع تنبیه کردن خود است؛ زیرا این افراد در اعماق وجود خود معتقدند مستحق مجازات هستند.

د رهر حال این شما هستید که انتخاب می کنید چگونه زندگی کنید. می توانید طرز فکر خود را تغییر دهید و از تنبیه کردن خود برای چیزهایی که تقصیر شما نیست دست بردارید.

باید بپذیرید که نمی توانید حقایق را در زندگی تغییر دهید، اما می توانید تصمیم بگیرید که معنای پشت این حقایق را درک کنیدبرای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان