درمان فوری عرق سوز شدن کشاله ران در تابستان

خط سلامت: عرق سوز شدن پاها در فصل تابستان، منجر به احساس سوزش و التهاب شدیدی می شود که در برخی موارد، توانایی فرد برای راه رفتن را محدود می کند.

درمان فوری عرق سوز شدن کشاله ران در تابستان

عرق سوز شدن کشاله ران در فصل تابستان، به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برای مثال مشخص شده است اضافه وزن و انجام ورزش های سنگین، احتمال عرق سوز شدن در فصل تابستان را افزایش می دهد.

به گزارش خط سلامت در این مطلب به معرفی دلایل عرق سوز شدن کشاله ران می پردازیم؛ همچنین برخی روش های درمانی را نیز ارائه می دهیم.

عرق سوز شدن کشاله ران در فصل تابستان

عرق سوزی از رایج ترین مشکلاتی است که تمامی افراد با آن روبرو می شوند اما عرق سوز شدن پا یا ناحیه کشاله ران و واژن در خانم ها مشکلی است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

یکی از فرق های اساسی عرق کردن پا در اطراف واژن و عرق کردن زیر بغل با سایر اعضای بدن تفاوت غده تعریق می باشد؛ این غده ها در کشاله ران اپوکرین نام دارند که عرق تولید شده از آنها حاوی مقداری پروتئین نیز می باشد.

تجزیه پروتئین توسط باکتری ها باعث ایجاد بوی نامطلوبی می شود و ممکن است به عفونت های باکتریایی یا قارچی هم ختم شود. عرق سوز شدن پا عارضه ای دردناک و ازار دهنده است

علت عرق سوز شدن کشاله ران

عرق کردن میان پاها و کشاله ران امری نرمال و طبیعی است چرا که غده های بسیار برای تعریق در بدن وجود دارد که در حفظ سلامتی و خنک کردن بدن نقش دارند. اما عرق بیش از اندازه در ناحیه واژن و اطراف آن برای خانم ها می تواند مشکل ساز شده و با زندگی روزمره تداخل ایجاد کند که معمولا با خارش، سوزش پاها یا ایجاد بوی بد میان کشاله های ران همراه است. 

عوامل زیادی در تعریق ناحیه کشاله ران و پا تاثیر گذراند که در افراد مختلف، متفاوت می باشد. از جمله مواردی که در تعریق این ناحیه نقش دارند عبارتند از:

انجام تمرین های ورزشی

یکی از اصلی ترین دلایلی که بدن شروع به تعریق می کند ورزش کردن یا فعالیت های جسمی شدیدی است که با افزایش دمای بدن و فعال شدن غدد تعرق همراه است.

فعالیت هایی که فشار بیشتری به ناحیه پایین تنه وارد می کنند احتمال عرق سوز شدن پا و کشاله ران را افزایش می دهد اما با این حال امکان سرکوب این غده ها وجود ندارد.

برای اینکه احتمال عرق سوز شدن هنگام ورزش را به کمترین حد ممکن برسانید بهتر است از لباس های نخی و لباس زیر های مخصوص ورزش کردن استفاده کرده و پس از اتمام تمرین دوش بگیرید و لباسی تمیز و خنک بپوشید.

وجود موهای زائد

در صورتی که موهای زائد زیاد باشد، تعریق لای پا و کشاله ران در خانم ها باعث ایجاد رطوبت و به دام افتادن باکتری ها در این ناحیه می شود. همچنین وجود موهای زائد گرما را گسترش داده و غدد تعریق اپوکرین را تحریک می کند.

استفاده از پدهای بهداشتی

بسیاری از پدهای بهداشتی از مواد پلاستیکی ساخته می شوند که گردش هوا در این ناحیه را مختل کرده و از رسیدن هوا به کشاله ران جلوگیری می کند. این امر موجب گرمای بیشتر و در نتیجه تعریق می شود که از عوارض استفاده از پدهای بهداشتی است.

لباس زیر های نامناسب

الیاف مصنوعی که در تولید لباس زیر به کار می روند نه تنها مفید نبوده بلکه با ایجاد گرما و عرق در ناحیه تناسلی و کشاله ران باعث عرق سوز شدن پا یا حساسیت های پوستی می شوند. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید از لباس زیر نخی و سبکی استفاده کنید که رطوبت را جذب کرده و حساسیتی ایجاد نکند.

تغییر سطح هورمون ها

یکی از مشکلاتی است که خانم ها با آن روبرو هستند و در زمان هایی همچون یائسگی، حاملگی و... ایجاد می شود. عدم تعادل هورمونی از جمله مواردی است که در عرق کردن بیش اندازه و عرق سوز شدن پا نقش دارد.

پر کاری تیروئید

این مشکل علاوه بر تعریق با علائمی همچون کاهش وزن سریع، خستگی و افزایش ضربان قلب ایجاد می شود.

عوارض دارویی

برخی از داروهایی که برای کنترل دیابت، فشار خون، شیمی درمانی، داروهای ضد افسردگی خاص و... استفاده می شوند، ممکن است در ایجاد عرق سوزی کشاله ران نقش داشته باشند.

هایپرهیدروز ( تعریق بیش از حد)

یک اصطلاح پزشکی است که برای بیماران دچار به تعریق بیش از اندازه بدون درجه حرارت یا ورزش استفاده می شود. تشخیص هایپرهیدروز یا تعریق عادی عملا کار دشواری است و بدون مراجعه به پزشک امکان پذیر نمی باشد.

همچنین عوامل مختلفی همچون دیابت در بروز هایپرهیدروز شبانه یا عرق سوزی پا نقش دارند.

اضافه وزن

چاقی یکی از مشکلاتی که است که افراد بسیاری با آن روبرو هستند. چربی ها به عنوان یک عایق طبیعی عمل می کنند اما وجود چربی بیش از حد در ناحیه شکم، باسن و ران ها می تواند باعث به دام افتادن گرما و عرق سوز شدن کشاله ران شود.

درمان عرق سوز شدن پا و کشاله ران

به طور کلی می توان گفت بهترین راه درمان عرق سوز شدن پا و کشاله ران، پیشگیری از بروز آن است. بدین منظور باید مواردی همچون استفاده از لباس زیر های مناسب (عدم استفاده از لباس تنگ یا الیاف مصنوعی)، دوش گرفتن، اصلاح موهای زائد، کاهش استرس و استفاده از یک رژیم مناسب را رعایت کنید.

درمان عرق سوز شدن پا با رعایت بهداشت و شستشو

علاوه بر این بهداشت مناسب ناحیه تناسلی برای جلوگیری از عرق سوزی نیز حائز اهمیت است. اگرچه واژن یک عضو خود تمیز کننده است اما برای تمیز و خشک نگه داشتن دهانه آن باید اقداماتی همچون شستشو با آب گرم (بدون صابون هایی که احتمال بروز حساسیت دارند)، خشک کردن کامل و در صورت امکان استفاده از یک جایگزین مناسب برای پد بهداشت انجام دهید.

مشکل عرق سوز شدن پا و کشاله ران در بسیاری از مواقع ترمیم و خوب می شود اما برای تسریع فرایند بهبودی می توانید از این موارد استفاده کنید:

پماد ضد سوختگی پای نوزادان

عرق سوز شدن در کشاله ران با ایجاد عرق و سایش ران ها اتفاق می افتد. پوست این ناحیه به اندازه پوست نوزادان نرم و حساس است و کرم ضد سوختگی آنها می تواند راه کاری مناسب برای تسکین و بهبود عرق سوز شدن کشاله ران باشد. همچنین می توانید از این پمادها برای پیشگیری هم استفاده کنید چرا که سایش پاها را کاهش داده و پوست ناحیه مورد نظر را لیز می کند.

نوشیدن آب کافی

عرق سوز شدن از جمله مشکلاتی است که با افزایش دمای بدن اتفاق می افتد. نوشیدن آب خنک در کنترل دمای بدن تاثیر گذار بوده و از این مشکل جلوگیری می کند.

وان آب یخ

در صورتی که با مشکل عرق سوز شدن مواجه شده اید می توانید دوش آب سرد یا نشستن در وان آب خنک را امتحان کنید. این کار باعث کاهش التهاب و سوزش محل آسیب دیده می شود. همچنین برای اثر بخشی بهتر نیز می توانید کمی جوش شیرین در آب بریزید.

استفاده از ژل آلوئه ورا

برای بهبود سریع تر عرق سوزی می توانید ژل آلوئه ورا را به مدت بیست دقیقه به پای خود بمالید و پس از بیست دقیقه محل مورد نظر را با آب سرد بشویید.

دارو درمانی

اگر استفاده از درمان های خانگی جوابگو نبود می توانید برای بهبود از پمادها یا داروها استفاده کنید که ممکن است گرفتن برخی از آنها نیاز به نسخه پزشک داشته باشد. همچنین کرم های ضد قارچ یا پودر آنها برای پیشگیری و کنترل عفونت قارچی پوست در صورت نیاز تجویز می شوند.

استفاده از درمان های تکمیلی

در مواردی ممکن است عرق سوز شدن کشاله ران به دلایلی همچون اختلالات هورمونی یا همراه با عفونت و... ایجاد شود.

در این موارد بیماران باید با مراجعه به پزشک از درمان های مناسبی استفاده کنند که ممکن است شامل مواردی همچون جایگزینی هورمون درمانی، تجویز داروهای ضد عرق، تزریق بوتاکس برای مسدود کردن اعصاب تحریک کننده غدد عرق، تجویز داروهای آنتی کولینرژیک، جراحی برای مسدود کردن اعصاب اثر گذار در تعریق و... باشد. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: بیتوته

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان