عوارض جدی استفاده طولانی کرم های دست ساز

خط سلامت: استفاده طولانی مدت از کرم های دست ساز با پیامدهای بالقوه منفی برای سلامتی پوست همراه است.

عوارض جدی استفاده طولانی کرم های دست ساز

کرم های دست ساز حاوی مواد نگهدارنده نیستند، بنابراین باکتری ها به راحتی می توانند در آن ها رشد کنند و منجر به جوش شوند.

به گزارش خط سلامت انواع مختلف کرم های دست ساز، ماسک های ساخته شده از مواد خام، مانند تخم مرغ، می توانند حاوی باکتری های مضر باشند. همچنین اسکراب های دست ساز می توانند بریدگی های میکروسکوپی روی پوست ایجاد کنند که منجر به ورود باکتری های بیشتری به پوست می شود.

عوارض استفاده طولانی مدت از کرم های دست ساز

دبیر انجمن پوست با هشدار نسبت به این که برخی از کرم‌ های دست ساز حاوی کورتن بوده و اثر موقت در درمان دارند، خاطرنشان کرد: مصرف طولانی مدت این نوع کرمها باعث آسیب به پوست می‌ شود.

پوست از جمله مهم ترین مواردی است که تاثیر بسزایی در زیبایی دارد، از این رو مراقبت و محفاظت از پوست بسیار مهم بوده که در صورت بی توجهی به آن، عوارض جبران ناپذیری را ممکن است داشته باشد.

یکی از کارهایی که برای مراقبت و محافظت از پوست انجام می شود، استفاده از انواع لوازم آرایشی، بهداشتی از جمله کرم ها می باشد. استفاده از انواع مختلف کرم ها و آبرسان ها میتواند تاثیرات متفاوتی روی پوست بگذارد.

انواع مختلفی از کرم ها با تاثیرات و استفاده های متفاوت برای سنین مختلف وجود دارد که ارتباط مستقیمی با سلامتی پوست دارند.

در این میان چنانچه از کرم های دست ساز یا تقلبی استفاده شود، ممکن است نه تنها سلامتی پوست به خطر بیفتد بلکه فرد دچار مشکلات دیگری از جمله ضعف اندامها یا مشکلات تنفسی نیز بشود. با استقبال مصرف کننده ها از کرم ها، افرادی با هدف کسب سود، کرم های دست ساز را وارد بازار کرده که فرمولاسیون نادرستی داشته و حاوی موادی است که زمینه ساز بروز خطرات مختلفی می باشد.

هیدروکینون و کورتون در کرم های دست ساز

کرم های دست ساز حاوی هیدروکینون و کورتون بوده که در مدت کوتاهی باعث از بین بردن لکه های پوست شده و موجب روشنی پوست و رضایت مصرف کننده می شود اما مصرف این نوع کرم ها در مدت زمان طولانی باعث بروز انواع بیماری های پوستی شده و مشکلات تنفسی، رنگ پریدگی و ضعف اندامها را در پی دارد.

کرم های دست ساز با داشتن هیدروکینون تاثیر قابل توجهی در کوتاه مدت در روشنی پوست دارند ولی عوارض جانبی منفی هیدروکینون باعث شده تا این نوع کرم ها درجه ایمنی F را دریافت کنند.

سازمان غذا و دارو هشدار داده که از مصرف محصولات حاوی هیدروکینون خودداری کنید. از جمله ضرر های هیدروکینون میتوان به سرطان زا و جهش زا بودن آن و سمی بودن برای ارگان های مختلف و حساسیت و آلرژیک بودن برای پوست و تحریک پوست اشاره کرد.

 مضرات کرم های دست ساز

مطابق بیانات دکتر سید حسن صیرفی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، مصرف پماد های کورتون تا 70 درصد باعث بهبودی بیماری های پوستی فرد شده اما استفاده بیش از 2 تا 3 هفته از پماد کورتون بیماری های مثل نازکی پوست و عروق سطحی پوست و افزایش عفونت های ویروسی-قارچی را در پی خواهد داشت.

همچنین مصرف پماد های کورتون در اطراف چشم باعث ایجاد بیماری های آب مروارید، آب سیاه و افزایش فشار به چشم می شود.

عدم تناسب PH در کرم دست ساز

برای اندازه گیری خاصیت اسیدی و قلیایی بودن یک ماده یا یک محیط از پارامتر PH استفاده می شود که مقدار آن از 1 تا 14 می باشد. عدد 7 نشانگر خنثی بودن ماده یا محیط بوده و اگر میزان PH از 7 کمتر شود، ماده خاصیت اسیدی داشته و PH بیشتر از 7 نشانگر این است که ماده خاصیت قلیایی دارد.

PH پوست در حدود 5/5 می باشد، یعنی پوست دارای خاصیت اسیدی ضعیف می باشد. افزایش PH پوست باعث رشد میکروب ها بر روی پوست شده و آلودگی میکروبی پوست را در پی خواهد داشت و کاهش PH پوست باعث حساسیت و تحریک پوست می شود. بنابراین کرم های استاندارد، آزمایش شده بوده و دارای PH متوازن می باشد. عدم PH متناسب در کرم های دست ساز از جمله عوامل آسیب رساندن به پوست می باشد.

فرمولاسیون کرم های دست ساز

تاثیرات مختلف کرم ها به خاطر فرمولاسیون متفاوت می باشد. عدم آزمایش کرم های دست ساز و فرمولاسیون نادرست این نوع کرم ها باعث بیماری های مختلفی از جمله سرطان پوست، پیری پوست، چین و چروک، پوسته پوسته شدن و التهاب پوست، تورم و تاول پوستی، قرمزی و خارش های شدید پوست، تیرگی و تغییر رنگ پوست و گاهی باعث بوجود آمدن لکه های مختلف بر روی پوست می شود.

همچنین فرمولاسیون اشتباه کرم های دست ساز باعث آسیب رساندن به سلول های پوستی می شود.

همواره در بازار های موفق، افراد سودجو و شیاد در پی این بوده اند که با کپی کردن محصولات برند سود بیشتری را کسب کنند. اجناس کپی شده ایمنی و ارزش محصولات اصلی را نداشته و بعضا خطرات قابل توجهی هم داشته است.

کشور ایران دارای رتبه هفتم جهان و رتبه دوم خاورمیانه در مصرف محصولات آرایشی می باشد و بازار داغی که در محصولات آرایشی وجود دارد باعث شده تا اجناس تقلبی و دست ساز وارد این بازار شده و عوارض جبران ناپذیری را برای مصرف کننده ها به همراه داشته باشد.

از جمله این محصولات تقلبی و دست ساز، کرم های دست ساز می باشند. کرم های دست ساز استاندارد نبوده و آزمایش های استاندارد بر روی آنها انجام نگرفته است. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: دلگرم

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان