این نوشیدنی در دسترس ابتلا به پارکینسون را کم می کند

خط سلامت: نتایج برخی مطالعات نشان داده است احتمال بروز پارکینسون در مصرف کنندگان قهوه کمتر از سایر افراد است.

این نوشیدنی در دسترس ابتلا به پارکینسون را کم می کند

پارکینسون یکی از انواع بیماری های زوال عقل است که فرد مبتلا به آن مجموعه ای از علایم نظیر: احساس لرزش و سفتی در ناحیه دست و پا و کندی حرکتی را تجربه می کند.

به گزارش خط سلامت برخی تحقیقات نشان داده است نوشیدن قهوه ، احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد.

نوشیدن قهوه چه ارتباطی با بیماری پارکینسون دارد؟

۲۵ درصد از مصرف‌کنندگان قهوه در مقایسه با کسانی که اصلا قهوه نمی‌نوشند، ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به پارکینسون قرار داشته‌اند.

همه می‌دانیم هرچیزی که می‌خوریم یا می‌نوشیم، تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت ما دارد. اکنون دانشمندان در یک مطالعه جدید ارتباط بین نوشیدن قهوه و کاهش احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را پیدا کرده‌اند.

تیم بین‌المللی محققان این مطالعه، با بررسی داده‌های جمع‌آوری‌شده از ۱۸۴,۰۲۴ فرد در طی ۱۳ سال، متوجه شده‌اند که مصرف‌کنندگان قهوه در مقایسه با کسانی که این نوشیدنی را مصرف نمی‌کنند، کمتر به پارکینسون مبتلا شده‌اند.

علاوه‌ بر این، تجزیه‌ و تحلیل بیشتر صد‌ها نفر از افراد مبتلا به پارکینسون که سطوحی از متابولیت‌های اولیه کافئین، پاراکسانتین و تئوفیلین در خون آن‌ها وجود داشته، نشان می‌دهد که آن‌ها ارتباط معکوس با خطر ابتلا به پارکینسون داشته‌اند.

نوشیدن قهوه و کاهش نرخ پارکینسون

این مطالعه ارتباط معکوس بین مصرف قهوه کافئین‌دار با خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در یکی از بزرگ‌ترین گروه‌ها در سراسر جهان با بیش از ۲۰ سال پیگیری نشان می‌دهد.

به گفته آن‌ها، ۲۵ درصد از مصرف‌کنندگان قهوه در مقایسه با کسانی که اصلا قهوه نمی‌نوشند، ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به پارکینسون قرار داشته‌اند. در بین تمام مصرف کنندگان قهوه نیز کاهش خطر اندازه‌گیری‌شده بسته به کشور، بین ۵ تا ۶۳ درصد متفاوت است.

براساس تحقیقات قبلی، تصور می‌شود که دلیل این امر می‌تواند فعال‌کردن جریان دوپامین در مغز توسط کافئین موجود در قهوه باشد. پارکینسون در مغز با کاهش دوپامین، به دلیل ازدست‌دادن سلول‌های عصبی مشخص می‌شود. محققان می‌گویند:

قهوه پرمصرف‌ترین نوشیدنی روانگردان در جهان است. افشای اثر بیولوژیکی کافئین بر بیماری پارکینسون نه‌تن‌ها پیامد‌های مهم سلامت عمومی را به همراه دارد، بلکه درک ما از علت این بیماری را افزایش می‌دهد و استراتژی‌های پیشگیرانه بالقوه را تقویت می‌کند.

طبق آمار موجود، تنها در ایالات‌متحده، نزدیک به یک میلیون نفر با این بیماری زندگی می‌کنند که باعث لرزش اندام‌هایی مانند دست‌ها و اختلال در حرکت طبیعی، تعادل و سفتی اندام‌ها می‌شود. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: فرارو

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان